Филипче: Можно е да има заразени со Ковид -19 од струшката литија

Лекари од струшката болница му пријавиле на министерот за здравство Венко Филипче, дека во болницата доаѓаат пациенти кои што имаат наод на белите дробови кој потсетува на причинителот Ковид 19, а кои присуствувале на познатата струшка литија.

Ова министерот предмалку го изјави во интервју за Телевизија 24.

-Тие лица присуствувале на литијата. Ги чекаме резултатите, но апсолутно таков еден настан без дистанца е настан во кој може да се очекува дека вирусот се шири. Ние влегуваме во начин на живот што беше претходно. Никој не можеше да замисли дека ќе се смени патувањето. Нашата реалност значи дека мора да се носат маски и мора да се почитува дистанца, рече Филипче додавајќи дека секој град во кој не се почитуваат мерките може да е жариште.

Прочитајте и...  Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Тој додаде дека има и кластери создадени на семејни собири каде не се почитуваат мерките. Алгоритамот на тестирање е променет изминатите денови па и луѓе кои немале директен контакт со заразен може да прават тест.

-Може да биле во контакт со луѓе кои не биле свесни дека се заразени. Така ќе им дозволиме тестирање и нив, објасни министерот.

Околу двете деца кои беа примени со синдромот кавасаки, министерот рече дека се тестирани за антитела и дека деновиве ќе се добијат резултатите, по што ќе се знае со сигурност дали нивните симптоми биле во корелација со Ковид 19. Кавасаки синдромот е инаку многу редок и претставува тип на воспаление на ѕидот на крвните садови.

Прочитајте и...  Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Прочитај повеќе

За време на протестите во САД уапсени околу 5.600 луѓе: Палежи и грабежи во Њујорк и Лос Анџелес

Слободен печат

Падот на залихите и најавите за намалување на производството ја креваат цената на нафтата

Слободен печат

Вархеји: Многу е важно да се обезбедат услови изборите да бидат целосно фер

Слободен печат

Премиерката на Нов Зеланд со поддршка за граѓаните во земјата кои протестираа за смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Двајца новозаразени во Гостивар, закажани 50 тестирања

Слободен печат

Двајца полицајци повредени во нередите во Лас Вегас: Расните немири не се смируваат во САД! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ивановски: Избори веднаш и политичка влада со три приоритети – здравство, финансиска стабилизација и враќање на економски раст (ВИДЕО)

Слободен печат

Хуманитарна онлајн аукција „Акција за реакција“ за поддршка на сексуалните работници и нивните семејства

Слободен печат.

Црна Гора ги исполни условите за прогласување на крај на епидемијата

Слободен печат

Захариева: Антибугарската реторика во Македонија е заради изборите

МИА Агенција

Штипските епидемиолози почнаа со тестирањето на работниците од петте конфекции

МИА Агенција

Двајца загинати во протестите во Чикаго

Слободен печат