Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил напиша дека болницата во Кавадарци е пример за одговорно работење и оти во изминатите три години комплетно е сменета сликата на оваа установа. Посочи дека во болницата е спремно одделение доколку е потребно да третира пациенти заболени од Ковид-19.

– Набавена е нова опрема, зголемени се платите на сите здравствени работници и значително е подобрена инфаструктурата. Целосно е реновирано педијатриското одделение, зголемен е бројот на лекари специјалисти, од темел реновиран запуштен дел од болницата и пренаменет во идно интернистичко одделение за жени, најсовремена медицинска опрема и спремно одделение доколку е потребно да третира пациенти заболени од Ковид-19, напиша Филипче на фејсбук.

Прочитајте и...  Нови 18 случаи на Ковид-19 во Кичево, оздравеле пет лица

Прочитај повеќе

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат

Филипче: Ја чекаме дефинитивната листа на 24 имиња, суштински е различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово

Слободен печат

Лавров: Русија спречи многу кибер напади од Германија

Слободен печат

Филипче: Став на Комисијата е онлајн-настава, освен за првачињата

Слободен печат

Хајко Мас: Белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари

Слободен печат