Фармацевтска компанија открила лек кој ја забавува Алцхајмеровата болест

Американската фармацевтската компанија „Biogen“ вчера објави дека го развила првиот лек што може да го забави развојот на Алцхајмеровата болест.

Во светот во моментов нема лек од ваков вид затоа што досега познатите лекови помагаат само во олеснување на симптомите.

Најавата на „Biogen“ доаѓа како изненадување затоа што во март 2019 година компанијата, наводно, го напуштила развојот на лекот, откако, она што беше речено во тоа време, разочарувачките резултати.

Достапно за неколку години?

Американската компанија сега планира да побара одобрение од американските власти за, како што рекоа, „револуционерениот“ лек наречен „aducanumab“ и сите потребни документи треба да бидат готови до почетокот на 2020 година, пренесува „ВВС“.

Процесот на одобрување може да трае една или две години, но доколку тој процес е успешен, компанијата има намера прво да го понуди на пациенти кои биле вклучени во нивните клинички испитувања.

Прочитајте и...  Објавена снимка од домот на Бојан Јовановски во друштво со Катица Јанева и Радмила Шекеринска?

Новите анализи покажаа дека повисоки дози на „aducanumab“ можат да им помогнат на пациентите со рани знаци на Алцхајмерова болест со забавување на нивното влошување, зачувување на нивната меморија, како и нивната способност да се справат со секојдневниот живот.

Голема надеж

„Аducanumab“ цели кон протеинскиот амилоид кој формира огромни наслаги во мозоците на луѓето со Алцхајмерова болест. Научниците веруваат дека овие наслаги се токсични за мозочните клетки и дека отстранувањето на нив со помош на овој лек би претставувало голем чекор напред во третманот, иако не во целосното лекување на деменцијата.

Повеќе од десет години, фармацевтските компании не нудат нов лек за борба против деменцијата.

Главниот извршен директор на „Biogen“, Мишел Вунатос изјави дека тој и колегите се надеваат во иднина дека пациентите ќе можат да ја понудат првата терапија што може да го забави развојот на Алцхајмеровата болест.

Прочитајте и...  Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Хилари Еванс од британското здружение за истражувања на Алцхајмеровата додава: – Луѓето со Алцхајмер чекаат долго време за некој лек што ќе го промени нивниот живот, а најновите вести ни даваат нова надеж.

Професорот Барт Де Стропер, директор на Институтот за истражување на деменција на Универзитетскиот колеџ во Лондон, вели дека ова е исклучително добра вест затоа што во моментов нема ефикасен лек во светот за да се забави развојот на деменцијата.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат