ЕУРО 2020: Требаше да го прослави првиот гол, Роналдо му го „украде“! (ВИДЕО)

Првенецот на Жота за само една секунда се претвори во 99 погодок на Кристијано Роналдо во дресот на најдобрата репрезентација на Португалија.

Фудбалерите на Португалија триумфираа со 0:2 на гостувањето кај Луксембург и на тој начин си обезбеди настап на Европското првенство во 2020 година.

Водечкиот погодок за Португалците го реализираше Бруно Фернандеш во 39. минута, додека конечните 0:2 ги постави Роналдо во 86. минута.

Младиот Диого Жота (22) беше блиску да дојде до првиот гол во дресот на репрезентацијата, но во „лош“ момент за него во последен момент Роналдо, фудбалерот на Јувентус ја смести последен топката во мрежата во својот 164 натпревар за националната селекција.

Така, на ѕвездата на италијанскиот шампион му недостасува уште еден гол, за да дојде до својот 100 јубилеен во дресот на Португалија.

Прочитајте и...  Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Роналдо очигледно не го заборава непријатното искуство кое го доживеа пред две недели кога Арон Ремзи, неговиот соиграч од Јуве му „украде“ гол.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат