ЕУ се наметнува како глобален заштитник на демократијата

Европската Унија ја презема водечката улога за промоција и заштита на демократијата низ светот, соопштија шефот на дипломатијата на ЕУ,  Жозеп Борел, и потпретседателката на Европска комисија задолжена за демократија Дубравка Шуица, по повод Меѓународниот ден на демократијата.

– ЕУ е заснована на силен ангажман за промоција и заштита на демократијата, заедно со човековите права и владеењето на законот. Без демократија, мир и стабилност не може да постојат долгорочен развој и просперитет – се наведува во заедничкото соопштение, јави МИА од Брисел.

Борел и Шуица ги поздравија и ги поддржаа сите низ светот што се борат за демократските вредности.

– Демократијата се соочува со предизвици, особено поради пандемијата со коронавирусот. Низ светот се кршат граѓанските слободи, се потиснуваат независните медиуми и новинари, а се поткопуваат демократските институции. Расте поларизацијата, додека се намалува довербата на луѓето во демократските институции – се посочува во соопштението.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Обраќајќи се пред европратениците спроти Европскиот совет на кој главна тема ќе биде Турција и тензиите со Грција, Борел предупреди дека „се враќаат големите империи од минатото“.

– Европа се соочува со ситуација во која големите империи се враќаат. Кина, Русија и Турција, големите империи од минатото, се враќаат со пристап кон нивното непосредно соседство, но и глобално и ова претставува нова средина за нас – изјави Борел.

Тој додаде дека се потребни дополнителни напори за смирување на тензиите помеѓу Турција и Грција во регионот на Средоземно Море, а повлекувањето на турскиот брод „Оруч реис“ го оцени како „потег во добар правец, кој дава надеж дека спорот ќе може да се реши преку дијалог“.

Прочитајте и...  Помпео: Грција столб на стабилност и просперитет во Источниот Медитеран

– Турција треба да се воздржи од еднострани потези. Тоа што се случуваше ова лето е неприфатливо и министрите за надворешни работи на ЕУ беа многу јасни дека без напредок ќе има последици врз односите помеѓу ЕУ и Турција – изјави Борел.

Високиот претставник истакна дека Турција во секој случај останува „клучен партнер“ за ЕУ, на пример за миграциските прашања.

Говорејќи, пак, за ситуацијата во Белорусија, Борел изјави дека ЕУ не го смета Александар Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија.

– За ЕУ е јасно, сметаме дека изборите во Белорусија беа фалсификувани, и дека Лукашенко не е легитимен претседател на Белорусија – изјави Борел пред европратениците. ЕУ смета дека најдобро решение е да се повторат изборите во оваа земја под надзор на ОБСЕ.

Прочитајте и...  Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Европската комисија издвои 53 милиони евра за поддршка на жртвите на насилството на белоруските власти.

 

Подготвил: Митко Билјаноски

Прочитај повеќе

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат

Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Слободен печат