ЕСЕНСКИ ВИРОЗИ ДЕМНЕАТ: Подгответе го телото навреме, спречете настинки

Есента носи многу свежи овошја и зеленчуци, а и уште имаме и од летните, па така борбата со настинките воопшто не мора да биде тешка.

Свежата храна, додека е уште достапна, ќе му помогне на телото да го зачува имунитетот силен. Поради тоа, не се впуштајте уште сега во тешка храна, бидејќи имате цела зима за тоа.

Бидете подготвени со доволно витамин Ц и парацетамол, во случај да почувствувате симптоми на блага настинка. За се посериозно морате да се консултирате со лекар.

На сето ова, не заборавајте ни на сушената брусница, циметот, ѓумбирот, корен од бел слез, лимон и куркума. Користете ги маслата од црн ким и од диво оригано како помош во зацврстувањето на организмот, вежбајте, пешачете, мијте раце и секако, дозволете си секогаш квалитетен сон.

Прочитајте и...  Многу важни правила за среќно семејство - Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Бонус рецепт: Витамински сок

Во соковник подгответе сок од две поголеми зелени јаболки, половина лимон, додајте ѓумбир по вкус и испијте го веднаш, за да ги искористите сите витамини.

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат