20.8 C
Скопје

Еколошки остров: Вештачко островско одморалиште ќе се гради од пластичен отпад собран од океанот

Пловечки хотел на брегот од Индискиот Океан на австралиска територија, кај Кокос островите, ќе се гради од вреќи полни со пластика, која е собрана при филтрирање на океанските води.

Во план е отпадот во кој може да се најдат од пластични шишиња и друга ситна пластика до гуми, собрани во специјални мрежи, да се искористат како основа за да се создаде т.н. сплав на кој ќе биде поставено одморалиштето.

ФОТО: Margot Krasojević Architects

Сплавот ќе биде закотвен за дното од океанот со големи талози од песок и тиња. Целта е со ова да не се наруши екосистемот во кој растат посебен вид дрвја познати како мангрови, чии корења растат во вода, а ќе бидат искористени да ги зацврстат вреќите со пластично ѓубре и на тој начин да се формира стабилна структура за одморалиштето, односно да спречи превртување или потопување при поголеми бранови.

ФОТО: Margot Krasojević Architects

Инаку, овие дрвја се користат во реони каде што има опасност од поплави, затоа што при растење нивните корења „го ловат“ песокот и тињата и прават еден вид брани, низ кои не може да се пробие водата.

ФОТО: Margot Krasojević Architects

Исто така и структурата на островот ќе биде направена од рециклирани материјали.

ФОТО: Margot Krasojević Architects

Дизајнер на овој остров е лондонската дизајнерка Марго Красојевиќ.

Поврзани вести

Д-р Мехмедовиќ: Индиската варијанта на коронавирусот доведува до гангрена, ампутации на стапалата и губење на слухот

Мирослава Бурнс

МЗ: „Астра-Зенека“ во земјава и понатаму ќе се дава на постари од 60 години

Мирослава Бурнс

Стојкоски: Политиката на САД става јасно до знаење дека враќање назад од Договорот од Преспа не може да се случи

Слободен печат

Почина актерот Нед Бити

Слободен печат

ВИДЕО | Билјана Јуруковска: Сакам да покажам една поинаква Африка, ме фасцинира креативноста и убавината на тие луѓе

Слободен печат

Борисов: Замислете си дека сте Македонци и дека соседот ве блокира

Катерина Блажевска

Остави Коментар