Една свадба – седум погреби: Во Мејн од семејната веселба заразени 177 лица (ВИДЕО)

Седум лица починаа, а најмалку 177 се заразени откако присуствувале на свадба – ова е тажната статистика забележана во американската држава Мејн, јавија американски медиуми.

На прославата присуствувале 65 лица додека максимално дозволен број поради пандемијата е 50 лица.

Венчавката се одржала на 7 август, со верска церемонија во баптистичка црква, а потоа и хотелски прием. Двете места се близу до живописниот град Милинокет со 4.000 жители во државата Мејн.

По 10 дена, 24 лица поврзани со настанот се заразени со коронавирус, а вчера беше објавено дека 177 веќе биле заразени и дека седум лица починале од Ковид-19.

Прочитајте и...  Ковид-19 во Велес: Ученици, деца од градинка, наставници и директор во самоизолација

Од починатите само еден не присуствувал на венчавката.

Истрагата укажала на неколку жаришта на зараза во државата. Меѓу нив, повеќе од 80 случаи се во затвор на 370 километри од местото на венчавката, на кое присуствувал припадник на обезбедувањето на затворот, 10 случаи се во баптистичката црква, 39 случаи и 6 смртни случаи се во  дом за нега на стари лица на 160 километри од Милинокет.

Прочитајте и...  Во септември уште 2.239 вработени станале невработени

Поврзани вести

ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Маријана Митровска

Уште еден велешанец ја загуби битката со коронавирусот

Слободен печат

Детали: Волонтерот кој умре на тестирањето на Оксфорд вакцината, примил друга вакцина

Слободен печат

Алиев: Азербејџан презеде контрола над 22 места во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Слободен печат

Нагорно Карабах останува воена зона: Турција е подготвена да испрати војска во Азербејџан

Слободен печат

Остави Коментар