Единаесет од новозараените се од Липково, еден од Куманово

Директорот на центарот за јавно здравје Куманово Ариф Љатифи, денеска соопшти дека од 12 -те новозаразени од подрачјето кое го покрива Центарот,  единасет лица се од општина Липково. Овие лица се поврзуваат со веќе познати кластери, соопшти директорот на јавната здравствена установа. Едното лице кое е заразено е од Куманово и е утврдено во рамки на скринингот што се врши по фудбалски клубови.

Тој информира и дека починатите од коронавирус на 73 и 66 години се жители на Липково од селата Слупчане и Никуштак.

Љатифи уште еднаш апелираше граѓаните доследно да ги почитуваат мерките за заштита на сопственото и здравјето на најблиските.

-Маски, дезинфекција, миење раце, физичка дистанца, клучно е да се применуваат за да се заштитиме од вирусот, истакна Љатифи.

Прочитајте и...  Се подготвувате за летниот одмор? Еве колку ќе ве чини ноќевање во нашите туристички центри

Прочитај повеќе

Шест лица денеска даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Слободен печат

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Слободен печат

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Слободен печат

Дебар денеска достави барање за еден пулмолог и еден инфектолог

Слободен печат

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

Слободен печат

Поранешната директорка на Кожна клиника поднела приговор за казната од 10 илјади евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 154 пациенти се борат за живот, приклучени на респиратори

Слободен печат

Во Франција приведено лице, имал педофилски страници на тајни мрежи

МИА Агенција

Привршува откупот на вишни во делчевско

Слободен печат

Бројот на заразени од коронавирусот во светот надмина 13 милиони

Слободен печат

До 15 часот гласале 340 лица со Ковид-19 и во самоизолација

Слободен печат

Бројни случаи на кршење на изборниот молк, говор на омразата и непочитување на мерките за заштита од коронавирусот

Слободен печат