Дјук: Трамп размислуваше за продажба на Порторико по ураганот Марија

По катастрофалниот ураган Марија во Порторико, американскиот претседател Доналд Трамп ја разгледа идејата за продажба на овој остров во 2017 година, изјави за „Њујорк Тајмс” Елејн Дјук, поранешен заменик началник за национална безбедност, јави Си-Ен-Ен.

– Неговите идеи се посоодветни за бизнисмен отколку за претседател, рече Дјук.

Таа додаде дека продажбата на Порторико никогаш не била сериозно разгледувана откако Трамп тоа го предложи.

Речиси три илјади луѓе го загубија животот како резултат на невремето.

Трамп претходно ја обвини локалната власт на Порторико за ненаменско трошење пари обезбедени од неговата администрација, а во ноември 2018 година Белата куќа го извести Конгресот дека претседателот не сака да испрати дополнителни средства за санација на штетата.

По невремето, Трамп негираше какви било грешки направени од неговата администрација и ја пофали за реагирањето по ураганот Марија, оценувајќи дека тоа е „неверојатен и неоспорен успех”.

Прочитајте и...  Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Прочитај повеќе

Американска понуда за Хрватска за 12 борбени авиони „Ф16“ за 1,4 милијарди долари

Слободен печат

Филипче: Во тек се анализи и планови за воведување нови мерки за сузбивање на вирусот

Михаило Донев

Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо во областа Саратов (ВИДЕО)

Слободен печат

Врховен суд уште не го доставил предметот ,,Тенк” до Кривичен, Арслани апелира на трпение

Слободен печат

Сугарески го прислушкувале осум години

Горан Наумовски

Мицкоски со кадри на Груевски ќе го руши Заев

Весна Тодоровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богоев: Конечно добивме нов лик на градинката „Мајски цвет” во Тафталиџе 1

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресконференција на МЗ, Венко Филипче

Слободен печат

СЗО: Речиси два милиона новозаболени со ковид-19 во светот за една недела

Слободен печат

Утре без вода дел од корисниците од општина Чаир

Слободен печат

Маричиќ – Тимоние: Франција е силен поддржувач за брз почеток на преговорите со ЕУ

Слободен печат

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска