Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Износот зависел од нејзиниот работен стаж, но не смеел да биде повисок од осумдесет проценти од просечната македонска плата.

Поранешната членка на Државната изборна комисија, Силвана Бонева, законски го земала надоместокот за невработено лице, откако и истекла апанажата, изјави за ,,Слободен печат” раководителот на Центарот за вработување Струмица Ристе Ангелов.

Според него, таа самата се пријавила во Агенцијата за вработување како невработено лице и ваков надоместок за невработено лице, земала 12 месеци. Износот зависел од нејзиниот работен стаж, но не смеел да биде повисок од осумдесет проценти од просечната македонска плата.

Претходно, како што тврди Ангелов, Бонева земала апанажа, исто така законски, но кога завршило тоа право, побарала надомест по основ невработено лице. На секое лице на кое ќе му заврши мандатот, ќе ја искористи апанажата и нема каде да се врати повторно на работа му следува ваков надоместок, според Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност. Таа се пријавила како невработено лице и поднела барање за паричен надомест по основ на невработеност.

Прочитајте и...  Инфективна „крена раце“ од респираторите - не помагаат!

Раководителот додава дека Бонева не била единствената која користела ваков надомест, туку тоа го правеле и многу други поранешни пратеници на пример. И не е само таа, туку и многу други, поранешни пратеници го користат ова право.

– Значи, по искористување на правото на апанажа не се враќаат на работното место, се изјаснуваат дека не сакаат да се вратат на работното место и сакаат да користат ваков надомест – ни рече Ангелов.

,,Слободен печат” стапи во контакт со поранешната членка на ДИК, Силвана Бонева, во врска со оваа тема, но таа рече дека не е во можност да даде коментар.

Раководителот на Центарот за вработување Ангелов пак, додаде дека во моментов, Бонева не прима надомест за невработено лице, зашто тоа го правела целата мината година, што е максимумот од законскиот рок во кој се дозволува користење ваков надоместок. Тоа не се бенефиции, туку надоместок.

Прочитајте и...  Тесла ја надмина Тојота и стана највреден производител на автомобили во светот

– Секое лице, на пример пратеник, кога ќе му истече мандатот, а нема каде да се врати на работа, има право да си поднесе барање за паричен надоместок. Ние не ги делиме лицата дали се тие, тие или тие, туку си го следиме членот 65 од законот, додаде Ангелов.

Прочитај повеќе

Д-р Несторовиќ: Коронавирусот е единствениот респираторен вирус кој ги напаѓа тестисите

Слободен печат

Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот кога ќе ги надминеме

Слободен печат

Над 600.000 случаи на коронавирус во Индија: Околу 100.000 се пријавени во последните четири дена

Слободен печат

Консензус за законот за попис и негова подготовка веднаш по изборите, рече Османи

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент е наша миленичка на 94 годишна возраст, за која го очекуваме контролниот брис

Слободен печат

Жбогар: Ова е уште еден важен чекор на патот кон ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ вечерва ќе ја соопшти одлуката за Белград: Следи полициски час или затворање на градот?

Слободен печат

Османи: Фер избори и формирањето на политичките институции и консензус за почеток на преговорите

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“ со предупредување: Не ја трошете водата за пиење за полнење базени и наводнување, за да нема рестрикции (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен маж осомничен за убиство на полицаец за време на протестите во Хонгконг

Слободен печат

Пресудата за статусот на „Аја Софија“ ќе биде објавена во рок од 15 дена

Слободен печат

Османи: Моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст за преговарачката рамка

Слободен печат