Џокеите во Англија се повеќе на кокаин отколку на коњи

Еден од најпопуларните спортови во Велика Британија, трките со коњи, годинава се соочува со голем проблем, се повеќе џокеи се позитивни на допинг тестовите. Последниот кој се приклучи на листата на џокеи кои се фатени како користат кокаин е Вилијам Карсон, кој е внук на легендарниот џокеј Вилијам Карсон постариот, кој пак е близок пријател на кралицата Елизабета.

Вилијам Карсон веќе два пати е апсен поради возење во пијана состојба, а не се појавил на коњички трки од 1 април, бидејќи тестирањето е спроведено на 27 март. Тој во кариерата има повеќе од 400 победи на трките со коњи, а во 2008 година го освои Голд Купот.

Одлуката за суспензија се очекува да биде донесена неделава, а интересно е што дури 300 џокеи од вкупно 1.800 колку што биле тестирани, пронајдена е иста супстанца, Бензолуецгонин, која претставува метаболит на кокаинот.

Прочитајте и...  Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

– Безбедноста, здравјето за нашите џокеи се најважни и имаме ригорозен пристап кон сите забранети супстанци. Работиме со џокеите за да разбереме зашто е зголемен бројот на позитивни допинг тестови – стои во соопштението на Британската федерација за коњички спортови.

Прочитај повеќе

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат