Девојчето од Русија кое нацрта антивоен цртеж однесено во сиропиталиште

Фото: Твитер

Цртежот на 12-годишната Русинка Маша Москајова од април 2022 година на која се противи на руската агресија врз Украина стана доста популарна во последниве месеци. Нејзиното училиште повикало полиција откако го видела цртежот на Маша.

„Полицијата почна да ги истражува социјалните мрежи на таткото Алексеј и му рекоа дека ја воспитал ќерка си на лош начин“, вели градскиот советник од рускиот град Јефремов, Олга Подолскаја.

Таткото на Маша, Алексеј бил казнет со 32.000 рубли (околу 415 долари) за дискредитација на руските вооружени сили. Против него била поведена кривична постапка пред неколку недели.

Алексеј сега се соочува со можна затворска казна. Тој моментално е во домашен притвор во Ефремов, а неговата ќерка Маша била привремено испратена во дом за деца. Алексеј не смеел да разговара со неа ни на телефон. „Никој не ја видел Маша од 1 март, и покрај нашите обиди да добиеме пристап до сиропиталиштето и да дознаеме како е“, пишува Олга Подолскаја.

„Руските власти сакаат сите да ја следат линијата. Никој не треба да има свое мислење. Ако не се согласувате со тоа што некој мисли, не ги читајте нивните објави на социјалните мрежи. Но, не ставајте го тоа лице во домашен притвор. и нивното дете во сиропиталиште“, вели таа.

Според правилата за куќен притвор, на Алексеј му е дозволен само контакт со адвокатот, истражителот и затворската служба. Адвокатот му носел храна и пијалоци што локални активисти претходно му ги купувале на Алексеј.

„Тој е многу загрижен бидејќи неговата ќерка не е со него. Сè во станот го потсетува на неа. Загрижен е што може да ѝ се случи“, вели Владимир.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот