Денот кога исчезнаа врапчињата: Фатални последици од Кампањата против четирите штетници на Мао Це Тунг (ВИДЕО)

Еколошките катастрофи се чести во историјата на човештвото, но ретко може да се споредат со онаа која започна во 1958 година во Кина. Тогаш Мао Це Тунг, лидерот на Народна Република Кина, наредил сите врапчиња во земјата да бидат убиени.

Зошто му пречеле несреќните врапчиња?

Мао одлучил дека врапчињата се штетници и воопшто не и се потребни на Кина. Она што тој го знаел е дека врапчињата јаделе премногу жито и му се чинело рационално дека убивањето на птиците ќе значи повеќе храна за луѓето.

Јасно е дека Мао не бил некој голем љубител на животни, но зачудува тоа што не знаел ништо за важноста на синџирот на исхрана и за улогата на секоја алка во него.

Прочитајте и...  Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Според Мао Це Тунг, врапчињата застанале на патот на економскиот развој на Народна Република Кина. Во текот на следните три години 45 милиони луѓе починале од глад предизвикан од лошото управување со економијата, државниот терор и еколошката катастрофа, пишува Vintage News.

Со тапани ги терале да летаат сè додека не умрат

Facebook

Мао Це Тунг презел неколку масовни кампањи во обид да го модернизира и подобри животот во Кина. За таа цел требало да послужи и кампањата против врапчињата, која ја сметал за еден од главните делови на неговата програма наречена „Голем скок напред“,

Тој економски и социјален план бил на сила од 1958 до 1961 година, а целта била да се искористи огромната популација на Кина за брзо да ја трансформира земјата од земјоделска економија во модерна индустријализирана.

Прочитајте и...  Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина
принтскрин

„Кампањата против четирите штетници“ била насочена против стаорците, мувите, комарците, но првенствено кон врапчињата. Населението било поттикнувано да ги убива овие животни колку што може повеќе.

Луѓето биле мобилизирани за искоренување на птиците. Користеле тапани за да ги исплашат птиците при слетувањето, принудувајќи ги да летаат сè додека не умрат од исцрпеност.

Луѓето ги туркале гнездата на врапчињата и пукале во врапчиња во воздухот. Резултатот од кампањата било доведување на птиците до раб на истребување низ целата земја.

Нема податоци за тоа колку точно врапчиња имало во Кина во 1958 година, а не се знае ни колку точно биле убиени, но поморот бил ужасен, а тоа довело до огромни проблеми следната година – големо зголемување на бројот на инсекти на нивите.

Прочитајте и...  Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат