Дендиас: Пријателски ја гледаме Северна Македонија

Со пријателски чувства ја гледаме Северна Македонија и пријателски го гледаме овој народ, тоа е мала земја на која многу можеме да ѝ помогнеме, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, но додаде дека и „соседите треба да ја почитуваат чувствителноста на грчкиот народ”.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, говорејќи за спроведувањето на Договорот од Преспа, Дендиас рече дека нашата земја во пресрет на Самитот на ЕУ се обидува да направи „колку што е можно повеќе”, но дека прави и „итроштини и обиди да го скрати патот”.

– Постојат две прашања: Спроведувањето на Договорот (од Преспа) и толкувањето на Договорот. Секој правен текст има и толкување. И за ова да бидеме согласни. Не може да толкуваат како што сакаат, треба да толкуваат како што треба. Ние со пријателски чувства ја гледаме Северна Македонија и пријателски го гледаме овој народ. Тоа е мала земја на која многу можеме да ѝ помогнеме. Можеме да инвестираме, можеме да ги повлечеме со нас во една заедничка европска иднина, но треба и тие да ги почитуваат чувствителностите на грчкиот народ и на грчкото општество, рече Дендиас, истакнувајќи дека она што ја интересира Грција е на северната граница да има пријател и не сака уште еден непријател.

Прочитајте и...  Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Шефот на грчката дипломатија објасни дека станува збор за договор „што не може лесно да се толкува и треба да ја убедиш другата страна за толкувањето”, а како средство да се искористи интегративниот процес.

Во однос на европската перспектива на нашата земја и дали Грција ќе поддржи отпочнување пристапни преговори на претстојниот Самит на ЕУ, шефот на грчката дипломатија порача дека Северна Македонија „има уште неколку денови да заврши уште неколку работи”.

– Треба да направат уште некои работи, го имаме разјаснето тоа. Ние со задоволство ќе ви помогнеме. Ќе ви помогнеме, доколку ни помогнете, оваа реченица ја искористив пред Димитров. Тоа го знаат многу добро. Треба да се обидат малку повеќе, имаат уште неколку денови, рече шефот на грчката дипломатија.

Прочитајте и...  Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Дендиас објасни дека во грчкото Министерство за надворешни работи постои Акциски план и ќе биде назначено надлежно лице за следење на спроведувањето на Договорот од Преспа од наша страна.

Тој нагласи дека мора „да се искоренат случаите на антиквизација” и спомена дека „Министерството за надворешни работи на Северна Македонија се наоѓа на улица што се вика Филип Втори Македонски”, додавајќи дека “ова не е комплимент кон грчката страна”.

Дендиас во синоќешното интервју за ЕРТ го повтори ставот дека Атина ќе го почитува Договорот, што, како што рече, му го објаснил на министерот за надворешни работи Никола Димитров, а грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис истото му го пренел и на претседателот на нашата Влада, Зоран Заев на нивната средба во Њујорк.

Прочитајте и...  Eрдоган ја зголеми поддршката за либиската Влада

Прочитај повеќе

Од новите 12 заболени во тетовско, случај во возрасната група од 10 до 20 години

Слободен печат

Филипче: Има 11 случаи на заразени здравствени работници во болницата „8 Септември“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Вториот бран сметаме дека ќе трае многу кратко, вирулентноста значително слабее (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Околу 15 семејства вкупно носат околу 90 проценти од новозаразените (ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот во државава

Слободен печат

Дука: Битката со невидливиот непријател ја добивме, но не и војната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Слободен печат

Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Слободен печат

Петровска: Ќе следуваат кривични за случајот во винаријата Чардак на „Боемска“ (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Во последните 24 часа регистрирани 180 нови случаи на ковид-19

Слободен печат

Големи гужви во Охрид и Дојран, Петровска најави ригорозно спроведување на мерките

Слободен печат

Двајца доктори сопружници од „Систина” позитивни на КОВИД-19

Слободен печат