Дали сте знаеле? Плутата од шампањско лета брзо како „Ф-16“, а меурите се двапати побрзи од брзината на звукот (ВИДЕО)

Француските научници кои ја проучуваат физиката на шумливиот алкохол, дошле до еден интересен и необичен заклучок. Меурите кои излегуваат од отворена флаша шампањско се со брзина како летањето на авионите – пишува „Popular mehaniks“.

Тоа го идентификувале со помош на брзи камери снимајќи ги шишињата со шампањско чувани на различни температури, со цел да анализираат што се случува по вадењето на чеповите.

Фото: Принтскрин

Во милисекунди по отворањето на шишето меурите се ослободуваат толку брзо формирајќи ударен бран наречен Махов диск, слично како што авионите и ракетите оставаат после нив.

– Наша цел беше да утврдиме што се случува по силната декомпресија на гасови веднаш по вадењето на плутата, а феноменолошката поврзаност со аероинжинерството е вистинско изненадување – изјавил физичарот Жерард Лижер од Унивирзитетот „Ремс“.

Прочитајте и...  Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Колку брзо овие гасови се ослободуваат? Лижер вели дека меурите од шишето можат да достигнат брзина до Мах 2, односно двпати поголема брзина отколку звукот. Тие надзвучни гасови се поместуваат со екстремна промена на притисокот во шишето.

Прочитај повеќе

Меган Маркл верува дека кралското семејство ковало завера против неа?

Слободен печат

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат

Илон Маск го доби шестото дете: Ќе се вика X Æ A-12 Маск и само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Слободен печат

Апликацијата ТикTок стана популарна колку Инстаграм!

Слободен Печат

Утре покрај Земјата ќе помине астероид со необичен изглед и големина колку најголемата зграда на Земјата

Слободен печат

„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите со коронавирус

Теодора Циклевска

Белата пустина: Не зафаќа ни еден процент од Сахара, но има пејзаж повеличенствен од пирамидите (ФОТО)

Слободен печат

Фејсбук додава „грижливи“ емотикони за да даде поддршка во борбата со коронавирусот

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

И Земјата „пее“: Слушнете го звукот на планетата за време на соларна бура (ВИДЕО)

Слободен печат

Последната епидемија во Југославија: Мистериозната Вариола вера

Слободен печат