Црногорскиот Парламент ги усвои измените на Законот за попис

Влада на Црна Гора/ Фото: ЕПА

Пратениците во Собранието на Црна Гора ги усвоија измените на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите, јавува РТЦГ.

Црногорскиот парламент на тој начин ги поддржа измените на член 2 од Законот кои се однесуваат на датумот на пописот, така што, согласно претходната одлука на Владата, пописот ќе се одржи од 30 ноември до 15 декември, но со можност за продолжување од 15 дена.

За усвојување на измените на овој закон гласаа 64 пратеници. Парламентот на Црна Гора утврди дека има причини за итност и дека ќе стапи во сила со денот на објавувањето во Службен весник.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот