Tag : законот

Вести Македонија

Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители

МИА Агенција
Со вкупно 73 гласови „за”, Собранието денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Советот на јавни обвинители. Претходно, во рамки на 135. седница...
Вести Македонија Слајдер

Донесени измените на Законот за одбрана

МИА Агенција
Со вкупно 80 гласови „за” и нути еден против, Собранието денеска во рамки на 123. седница го донесе Дополнетиот предлог на Законот за изменување и...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ бара од Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО

МИА Агенција
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево од Собранието побара од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство кој според нив...
Вести Македонија Слајдер

Кирацовски: Се изгласа Законот за ЈО – последната алка во борба против организираниот криминал

Горан Наумовски
„Во борбата помеѓу правдата и мафијата, конечно победи ПРАВДАТА! Предмалку, со двотретинско мнозинство се изгласа законот за Јавно Обвинителство, последната неопходна алатка за ефективна и...
Вести Македонија Слајдер

Собранието го усвои законот за Јавно обвинителство

МИА Агенција
Во тензична атмосфера, со 80 гласа „за” и 6 гласа „против”, Собранието денеска го донесе Законот за јавно обвинителство. На почетокот на седницата кога законот...
Вести Македонија

Почна седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

МИА Агенција
Со задоцнување од час и половина, почна 135. собраниска седница што беше закажана за 11 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот...
Вести Македонија

Повеќе од еден час доцни седницата на која треба да се гласа законот за ЈО

МИА Агенција
Во секој момент се очекува да почне 135. собраниска седница што беше закажана за 11 часот и на која треба да се гласа за Предлог-законот...
Вести Македонија Слајдер

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да подготват амандмани на законот за Јавно обвинителство

Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот Фејсбук профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани на...
Вести Регион Слајдер

Ѓукановиќ: Црна Гора нема да го повлече законот за слобода на вероисповест

МИА Агенција
По бројните литии и протести кои деновиве се одржуваат во Србија, поврзани со најновиот српско-црногорски црковен и дипломатски спор околу законот за слобода на вероисповеста,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Шекеринска: „Рекет“ покажа дека никој не е над законот

Горан Наумовски
Не го креваме веќе телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават. И пораката од почетокот на владата беше иста –...