Борисов: Замислете јас да пратам шпион кај Путин, протерувањето би било најлесното нешто што ќе му се случи

Мојата земја никогаш не била заложник на притисоците кога станува збор за протерувањето руски дипломати, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов по повод информациите дека бугарските власти протерале руски дипломат под сомнение за шпионажа..

-Претседателот Путин ме познава многу добро, тој знае и дека јас не сум подложен на притисоци. Кога на сите им наредуваа да протеруваат дипломати, јас не го сторив тоа. Сепак, ние сега фативме еден дипломат вклучен во шпионажа и одлучив веднаш да го решам прашањето. Замислете јас да испратам некој свој човек што би регрутирал луѓе во администрацијата на Путин, протерувањето би било најлесното нешто што би му се случило- додаде Борисов.

Руската амбасада во Бугарија добила нота од бугарското Министерство за надворешни работи во која вработен во амбасадата се прогласува за непожелно лице, а дипломатот ќе ја напушти земјата во рокот назначен во нотата, соопштија од амбасадата.

Прочитајте и...  МЗ: Во првите шест месеци годинава вкупно се собрани 20.692 единици крв

Прочитај повеќе

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат

Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Опозицијата во Венецуела нема да учествува на изборите

Слободен печат

Во повеќе црногорски градови одржани авто-литии

Слободен печат

Порака на претседателот Пендаровски по повод Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз Ромите и Синтите

Слободен печат

Бела куќа: Нема да се одложат претседателските избори во САД

Слободен печат

Израел собори ракета истрелана од Појасот Газа

Слободен печат

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Слободен печат