6 C
Скопје

Tag : Борисов

Вести Регион

Борисов во петок ќе дава отчет за сработеното пред бугарскиот Парламент

Слободен печат
Новоизбраната претседателка на бугарскиот Парламент, Ива Митева, денеска соопшти дека на првиот претседателски совет била донесена одлука пратениците да немаат одмор за Велигден. Како што...
Вести Регион

Борисов потврди дека Даниел Митов ќе биде предлог на ГЕРБ за нов бугарски премиер

Слободен печат
Лидерот на ГЕРБ и бугарскиот премиер во заминување, Бојко Борисов, денеска ја потврди веста дека неговата партија ќе го номинира поранешниот министер за надворешни работи,...
Вести Регион

Даниел Митов најверојатно ќе биде номиниран за нов бугарски премиер од партијата ГЕРБ, тврдат бугарски медиуми

Слободен печат
Даниел Митов најверојатно ќе биде  номиниран за нов бугарски премиер од партијата ГЕРБ, која доби најмногу гласови на парламентарните избори.Тоа го тврди бугарскиот весник „24...
Вести Регион Слајдер

Борисов: Ќе предложам друг кандидат за премиер со јасна НАТО и европска ориентација

Слободен печат
Бугарскиот премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов ќе предложи друг кандидат за претседател на владата по парламентарните избори во Бугарија. Ова тој самиот го...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе зажалите по Борисов, Захариева и Каракачанов!

Соња Христовска Угриновска
Неизвесноста кој ќе формира влада во Бугарија и опцијата таму наесен да се одржат нови парламентарни избори ја стеснува шансата за евроинтеграциски пробив на Македонија...
Вести Регион Слајдер

Партијата на Борисов ќе предложи своја Влада, иако има мали шанси за поддршка од Парламентот

Слободен печат
ГЕРБ како прва политичка сила по парламентарните избори во Бугарија ќе предложи своја влада по свикувањето на новото Национално собрание. Оваа вест ја соопшти на...
Вести Регион Слајдер

Лидерот на партијата „Исправи се! Мафијата надвор!“ ќе предложи формирање на комисија за ревизија на владата на Борисов

Слободен печат
Лидерот на „Исправи се! Мафијата надвор!”, Маја Манолова, која е поранешен омбудсман на Бугарија, изјави дека се подготвени на првиот ден од новиот парламент да...
Вести Регион Слајдер

ГЕРБ, кој освои најмногу гласови на парламентарните избори во Бугарија, ќе започне со избор на ново раководство на 11 мај

Слободен печат
Националното собрание на бугарската политичка партија ГЕРБ ќе избере ново раководство на 11 мај, пренесува бугарското издание „24 часа”. Како што јави дописникот на МИА...
Вести Регион Слајдер

Борисов одби да биде пратеник во новиот состав на Парламентот

Слободен печат
Бугарскиот премиер во заминување Бојко Борисов преку видео-стрим на својот Фејсбук профил објави дека поднел изјава до Централната изборна комисија, со која се изјаснува дека...
Вести Македонија

Македонската влада и Европската комисија живеат во надеж – Дали со Каракачанов и неговата реторика ќе замине од сцената?

Слободен печат
Во најновиот број на „Слободен печат“ читајте:   – Кој кого саботирал, кој кого активирал во акцијата „Пасоши“ на МВР? – Спасовски: Еден од уапсените...