7 C
Скопје

Tag : Борисов

Вести Регион Слајдер

Борисов: Угостителите нека се сетат дека пред еден месец немаше слободни кревети во болниците

Слободен печат
Покрај нашите напори и напорите на медиумите, не можеме да ги убедиме граѓаните дека вирусот е многу заразен и има луѓе кои умираат. Ова го...
Вести Македонија

Мицкоски се премисли за Договорот со Бугарија, сега бара нов

Весна Тодоровска
Зошто Мицкоски се премисли за Договорот со Бугарија кога го слушнавме во видеото кое бугарскиот премиер Борисов го објави на својот фејсбук-профил, дека го прифаќа....
Вести Македонија Слајдер

Борисов: Се надевам дека догодина ќе пронајдеме заедничко решение со Македонија

Слободен печат
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изрази надеж дека следната година ќе се најде заедничко решение за продолжување на процесот на интеграција на Република Северна Македонија...
Вести Македонија

Филипче на покана на Борисов денеска ќе присуствува на седница на бугарската влада

Слободен печат
Министерството за здравство, информира дека министерот д-р Венко Филипче, на покана на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и министерот за здравство проф. Костадин Ангелов денеска...
Вести Македонија

Меркел вели дека разговарала со Борисов и очекува решение „во блиска иднина“

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел вчера во Бундестагот одговараше на прашања на претседателот на Комисијата за европски прашања, Гинтер Крихбаум, кој е од редовите на нејзината...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Борисов лично ми рече – Заев му ветувал дека ќе ги исполни бугарските барања

СП.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во „Студио 10“ на ТВ 24 утрово излезе со обвинувања дека премиерот Зоран Заев ветувал исполнување на бугарските барања. Мицкоски...
Вести Македонија Слајдер

Бучковски во Бугарија на средби со Борисов, Захариева, Каракачанов и Радев

Слободен печат
Специјалниот пратеник на Владата за решавање на недоразбирањата со Софија, Владо Бучковски, денеска ја започнува својата прва официјална посета на Бугарија. Од бугарското МНР соопштија...
Вести Регион

Борисов за шпионката од својата спална соба: За 15 минути ги сними парите и златото, таа е Мата Хари

Слободен печат
Бугарскиот премиер Бојко Борисов во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг” изјави дека фотографиите направени од неговата спална соба, каде се гледаат пари, злато...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Кулминација во македонско-бугарските односи: Патоказот излез од ќорсокакот со ветото?

Соња Христовска Угриновска
Бурниот викенд , полн со провокаци, навреди и тешки зборови на бугарските политичари и жестокиот напад на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека се распарчувала државата, како и...
Вести Македонија Слајдер

Борисов: Бугарските комунисти и сталинистичка Москва ги претвораа Бугарите во Македонци

Слободен печат
Коментирајќи зошто Бугарија става вето на отворањето на разговорите со ЕУ за Северна Македонија, бугарскиот премер Бојко Борисов за Франкфуртер Алгемајне Цајтунг порача дека виновни...