„Блескавата ѕвезда“ на Азија погодена од најтешка рецесија во историјата

Моменталната економска криза Сингапур го погоди потешко отколку многу други азиски земји.

Економијата на Сингапур, кој поради економската успешност во минатото беше наречен „блескава ѕвезда“ на Азија, западна во длабока рецесија во вториот квартал говинава.

До ваквата ситуација дојде по долготрајните мерки за изолација воведени поради пандемијата предизвикана од новиот корона вирус.

Како што наведува „Би Би Си“, нивото на БДП на Сингапур опадна за 41,2 отсто во однос на првиот квартал годинава, што пак е најголем пад забележан во историјата на овој град – држава, односно за 12,6 отсто на годишно ниво.

Сингапур / Фото: EPA-EFE/WALLACE WOON

Експертите предвидуваат дека Сингапур ќе биде погоден од најтешка рецесија од 1965. година кога се стекна со независност од Малезија.

Сингапур е една од првите држави во светот која објави статистика за економскиот раст во вториот квартал, и во кој економиите на голем број земји беа во блокада поради пандемијата, а податоците се полоши од очекуваните.

Прочитајте и...  Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Претходно БДП на Сингапур во првиот квартал забележа пад од 2,2 отсто на годишно ниво, намалувајќи се за 10,6 отсто во однос на претходниот квартал.

Сингапур / Фото: EPA-EFE/HOW HWEE YOUNG

Падот на обемот на тргување во светот негативно влијаеше на извозно зависниот дел од економијата на оваа земја, а градежната индустрија е во стагнација, малопродажниот сектор се соочува со рекорден пад.

Според тоа би можело да се извлече заклучок дека моменталната економска криза Сингапур го погоди потешко отколку многу други азиски земји.

Од „златен пример“ паднаа „на колена“: Новите случаи на корона ги откриваат двојните стандарди на Сингапур (ФОТО)

Прочитај повеќе

Трамп: Штетата на карантинот е поголема од неговата корист

Слободен печат

Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на КОВИД-19 кризата

Слободен печат

Грчкитe гранични премини ,,Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Слободен печат

Трагедија во Малезија: Момче исчезнало, па му ги пронашле остатоците во стомак на крокодил (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес во три групи

Слободен печат

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали коронавирусот предизвикува стерилитет и дали мажите се позагрозени од жените?

Слободен печат

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат