Благодарност до возачот што ме пушти да поминам на пешачки

Една од работите која секогаш одново ме воодушевува (а применлива е за се во нашава секојдневна живеачка) е дека секој возач е во право.

Скопје е преполно со добри возачи кои лошо возат. Уште од тинејџери тие едвај чекаат да седнат зад воланот за да се преточат во толпата која по цел ден се брза некаде, како да е крајот на светот. Правилата се тука со причина, ама многумина не само што не ги почитуваат, туку и возачите, но и пешаците гледаат да ги прекршат во секоја дадена прилика. И притоа ако е можно, да поминат без казна.

Таква ни е сообраќајната (не)култура. Пешачките премини можеби треба да бидат преименувани или да им се даде додавка „повремени“,  бидејќи многу ретко пешаците се тие кои имаат предност. Па дури кога е таков случајот, тие се вртат накај возачите што ќе запрат со автомобилот пред пешачки, да ги погледнат, за секој случај,  дали навистина добиле дозвола да поминат. А тие, господарите на улиците, ќе посочат со раката одобрувајќи, како да направиле некое чудо. А всушност, само го испочитувале правилото. Епа, голема благодарност навистина, извинете што ви скративме цели три секунди од вашето драгоцено време.

Прочитајте и...  Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

А свирките? Ах, тие незаборавни делови од секој автомобил. Па како и би ги заборавиле, кога секој возач постојано не потсетува дека ја има. Свирките се можеби и најкористен дел од автомобилот на просечен скопски возач. Не сте сигурни дека е така? Пробајте да поминете низ Центар некое попладне. Додека сте заглавени во сообраќајот, сигурен сум дека ќе успеете цела симфонија да слушнете.

Една од работите која секогаш одново ме воодушевува (а применлива е за се во нашава секојдневна живеачка) е дека секој возач е во право. Покрај свирките, и пцовките се често неизоставен дел од скопската возачка шема. Така што, доколку мислите дека сте поминале со автомобилот низ град, а вашето постоење и на некој најблизок член од вашата фамилија не било спомнато од нечија уста, тогаш сте во голема заблуда. Летаат пцовки и се „силува“ свирката доколку –  застанеш пред некого, доколку не тргнеш во истата секунда кога ќе светне зелено на семафорот, доколку тој помине на црвено бидејќи те чекал.

Прочитајте и...  Д-р Кон: Сè уште е можно коронавирусот да исчезне

А да се обидете следниот пат кога ќе возите да бидете потрпеливи или пак ако доцните да излезете порано, бидејќи исто како вие што имате луѓе кои се грижат за вас и вие за нив, така имаат и останатите членови на сообраќајот.

Брзото, лошо и нервозно возење не значи побрзо стигнување на целта. За жал, некогаш не се ни стигнува. Доволно е да се погледне црната полициска статистика.

Прочитај повеќе

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Заживувањето на економијата се одвива со добра динамика

Слободен печат

Израел и Хезболах негираат дека експлозијата во Бејрут е ракетен напад (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Тинејџер се снима како пали во природа (ВИДЕО)

Слободен печат

1 comment

Liljana 20/01/2020 - 19:59 at 19:59

Alek, ne gi zaboravaj pesacite koi pominuvaat na crveno bez oko da im trepne.
Pozdrav

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тито Петковски: Не очекував искрено таква експлозија на национализам од албанска страна

Слободен печат

Пронајден череп во Долно Дупени, приведен скопјанец осомничен за убиство

Слободен печат

Епидемиолози предвидуваат нов скок на бројот на заразени

Слободен печат

Призма: Aко сакате да видите колку пари потрошиле партиите, обидот ќе ви биде залуден

Слободен печат

Град со големина на орев паѓаше во неколку скопски населби (ВИДЕО)

Слободен печат

Малолетници пронашле мртов маж кај Езеро Треска

Слободен печат