Бесими: Нема да биде лесно, ќе работиме да ја вратиме економијата на раст од 4%

Подтотвени сме за најголемата финансиска криза за оваа генерација, истакна новиот министер за финансии Фатмир Бесими, на денешната прва прес-конференција откако седна во министерското столче. Тој додаде дека нема да биде лесно поради сериозноста на состојбата и големата неизвесност од корона епидемијата.

Бесими најави дека ќе се заложи за враќање на патот на економски раст и отворање нови работни места.

– Неизвесноста е голема, има пад од 12,7% на БДП до крајот на вториот квартал од годинава, а јавниот долг е искачен на 59,5%. Сепак, граѓаните ќе бидат заштитени, бидејќи имаме нови мерки за одржлив раст, изјави Бесими.

Министерот додаде дека силите ќе бидат насочени кон намалување на ударот од кризата.

Прочитајте и...  Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

– Ќе работиме да ја вратиме економијата на раст од 4%, како и на обезбедување повисока просечна плата за 20 до 30% од моменталната. Ќе се заложиме да не расте невработеноста, напротив ќе ја намалуваме за 3% на годишно ниво, подвлече првиот човек на Министерството за финансии.

Бесими најави и изработка на нов Закон за ДДВ, со кој ќе им се дадат бенефиции на извозно ориентираните компании и поактивно привлекување странски директни инвестиции.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска