Балмер донира 25 милиони долари во борбата против коронавирусот

Парите ќе бидат распределени во Сиетл, во Лос Анџелес и во Мичиген, а 10 милиони долари се наменети за Универзитетот во Вашингтон на кој се работи на вакцина за Ковид-19.

Заедно со неговата сопруга Кони, сопственикот на Лос Анџелес Клиперс и поранешен директор во Мајкрософт, Стив Балмер донира 25 милиони долари за борба против коронавирусот.

Парите ќе бидат распределени во Сиетл, во Лос Анџелес и во Мичиген, а 10 милиони долари се наменети за Универзитетот во Вашингтон на кој се работи на вакцина за Ковид-19.

Многумина можеби ќе кажат дека ова не е ништо од страна на Балмер, со оглед на тоа што богатството според „Форбс“ му е проценето на 57,3 милијарди долари.

Претходно најави дека ќе ја купи старата сала на Лејкерси, познатиот „Форум” и земјиштето во околината за изградба на нов дом за неговите Клиперси за што плати 400 милиони долари во готовина.

Прочитајте и...  Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

До прекинот на НБА сезоната, екипата на ЛА Клиперс се наоѓаше на второто место на Западната конференција зад водечките Лејкерси.

Прочитај повеќе

Монтирано навивање на дербито Дортмунд-Баерн! (ВИДЕО)

Слободен печат

ФК Ренова: Што ќе се случи доколку има позитивен играч на Ковид-19?

Слободен печат

Денот кога Роналдо немаше решение за Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

„Бип бип“: Фудбалскиот свет импресиониран од брзината на Дејвис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Бундеслига: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Стружани го дезинфицираат стадионот пред тренинзите и мечевите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Величковски: Ни недостасува спортскиот тимски дух, комуникација и дружење

Слободен печат

Њукасл преговара со Барселона, но и со Гвардиола!

Слободен печат

Лео Меси како во најдобрите денови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Каков потег од Шкотска: Навивачите одлучуваат за иднината на фудбалерите!

Слободен печат

Роналдо има талент и за други спортови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Добри вести за Златан, повредата не е сериозна

Слободен печат