4 C
Скопје

Бајден ја зголеми помошта за малите претпријатија

Американскиот претседател Џозеф Бајден најави промена на програмата за федерална помош со која ќе бифат опфатени најмалите компании, и оние чии сопственици се жени и припадници на малцинствата. 

Бајден рече дека многу мали компании бараат помош и дека биле потиснати од големите компании на почетокот на пандемијата. Со новата програма ќе им се овозможи долготрајна помош на помалите фирми, кои беа најпогодени од еконмскиот пад.

„Американскиот мал бизнис страда и потребна му е помош веднаш“, рече Бајден.

За бесповратна помош во наредните две недели ќе може да се пријаваат само малите фирми кои имаат помалку од дваесет вработени, а тоа е огромно мнозинство.  Аминистрцијата на Бајден издвојува и милијарда долари за самостојните стопанственици, од кои повеќето се жени и припадници на малцинствата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Хоџа: Побрза имунизација е најевтин услов за пост-ковид економијата

Програмата за помош лани  им овозможи заеми на 5,2 милиони претпријата во вредност од 525 милијарди долари,а годинава се планирани 284 милијарди долари за помош, од кои 133,5 милијарди долари се веќе исплатени.

 

Поврзани вести

Џафери ги предупреди пратениците: Доста со калкулации, доаѓајте на работа!

Фицо: Со потврда или не од лабораторијата во Лондон, сигурни сме дека нови мутации на ковид-19 во Албанија постојат

Слободен печат

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат

Британски институт за стратешки студии: Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Слободен печат

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат

Остави Коментар