Баерн Минхен ангажира хрватски репрезентативец

Баерн Минхен конечно успеа да најде замена за Арјен Робен и Франк Рибери. Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ денеска ги помина лекарските прегледи и во следната сезона ќе настапува за германскиот шампион.

Досегашниот клуб на Хрватот, Интер, ќе заработи пет милиони евра за едногодишна позајмица, а Баерн има опција на крајот од идната сезона да го откупи неговиот договор за сума од 20 милиони евра.

„Да, бев на лекарски прегледи. Ќе дадам се од себе“, изјавил Перишиќ на германските новинари.

Перишиќ во минатата сезона беше еден од најдобрите играчи на Интер но со доаѓањето на новиот тренер Антонио Конте падна во втор план. Тој не се вклопува во формацијата на Конте по што му порача слободно да си бара нов клуб.

Прочитајте и...  СЕХА: Задар ќе биде домаќин на годинешниот фајналфор

Хрватот има искуство од настапи во Бундес лигата, тој две сезони го носеше дресот на Борусија Дортмунд (2011-2013), а една играше и за екипата на Волфсбург пред да се пресели во Интер.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат