Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Парламентот на Азербејџан денеска усвои декрет за воведување воена состојба во поголем број градови и региони во земјата, јави Тасс, дополнувајќи дека ваквиот чекор се должи на влошувањето на ситуацијата во Нагорно Карабах.

Одлуката на азербејџанскиот Парламент мора да биде одобрена од претседателот Илхам Алиев во рок од 48 часа.

Претходно и Ерменија со презеде ваквиот чекор, која Владата воведе воена состојба и најави општа мобилизација.

Ескалацијата на конфликтот меѓу двете земји се случи утринава, во која двете страни меѓусебно се обвинуваат за почеток на судирот.

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Во 1991 година, Нагорно-Карабах, населен главно со Ерменци, прогласи независност од Азербејџан. Баку се обиде насилно да го поврати регионот и почна војната. Во 1994 година, Азербејџан, Ерменија и непризнатата Република Нагорно-Карабах, со посредство на Русија, потпишаа протокол за прекин на огнот. Воените операции периодично се обновуваат. Во јули оваа година избувнаа судири на ерменско-азербејџанската граница, околу 300 километри од Карабах. Бројот на жртвите од двете страни тогаш изнесуваше 18 загинати.

Прочитајте и...  Утрово бил на Влада, попладнево позитивен: Германскиот министер за здравство Јенс Шпан со ковид-19

Поради новонастанатата ситуација Ереван размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах, изјави денеска ерменскиот премиер Никол Пашинијан на вонредната седница на ерменскиот Парламент.

-Разговараме за сите можности, за сите сценарија за развој на настаните, рече ерменскиот премиерот.

Тој, исто така, истакна дека „ситуацијата во Нагорно Карабах во моментов е во процес на развој”.

-Нашата војска не информира дека ситуацијата е напната, но рано е да се зборува за големата слика, додаде Пашинијан.

Поврзани вести

Заев, Димитров и Османи во разговор со Сасоли: С. Македонија е подготвена да стане следната успешна приказна на проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Борел со охрабрување до Заев: Продолжете со исполнување на ЕУ реформите

Слободен печат

ВИДЕО: Интервју на Тито Петковски за бугарската „ТВ Европа“

Љубиша Николовски

Продолжија истражувањата на неолитска населба кај селото Костурино

МИА Агенција

Апликацијата за запознавање на Фејсбук наскоро достапна и во Европа

Илинка Иљоска

Албанија ќе набави над 1,1 милион дози вакцини против ковид-19

Илинка Иљоска

Остави Коментар