Австриски готвач откри во што е тајната на совршена виенска шницла

Виенската шницла е прочуен австриски специјалитет што се состои од тенко парче телешки бут што се похува.

Тајната на вкусната виенска шницла лежи во специјалната подготовка, каде што месото најпрво се валка во брашно, потоа во јајца и на крајот во презла. Се пржи во тава пред да се послужи со салата од компир или со пржени компирчиња.

Во најпознатиот ресторан во Виена овој деликатес се подготвува повеќе од 100 години. Парчето месо се подготвува од домашно свинско и телешко месо, па свежи лебни трошки, а тајната на совршената шницла лежи во пржењето.

Готвачите ја пржат во тава во која ставаат сончогледово масло.

– Тајната е во температурата на пржењето – открил Маркус Брунер, главен готвач во интервју за Би-би-си.

Прочитајте и...  Големата трансформација на Бен Афлек која се случи во врската со новата „Бонд“ девојка (ВИДЕО)

За да биде месото сочно, тоа се сече на шницли дури по купувањето, па се чука со толчник за месо на точно 4 милиметри дебелина и размери од 30 сантиметри.

Месото само малку се валка во брашното, па во јајцата и во презлата, никако не се притиска или тапка. Ова е многу важно за да се создаде убава и крцкава кора.

Виенските шницла од телешко месо кратко се пржат во тава со растопен путер, кој му дава дополнителен вкус.

 

Прочитај повеќе

Тага која не престанува: Мајката на познатиот музичар прозборе две години по неговото самоубиство! (ФОТО)

Васко Спасоски

Романтичната љубовна приказна на еден од најголемите холивудски заводници, актерот Метју Меконахи!

Слободен Печат

Се сеќавате на Алка Вуица? Жареше и палеше на југословенската сцена, па ја снема – денеска нема да ја препознаете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија Бекам после 10 години се насмеа: Нејзиниот син објави слика на која сите гледаат во нејзините заби! (ФОТО)

Слободен Печат

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса!

Слободен печат

Тони Брекстон објави селфи, луѓето не можат да поверуваат како изгледа во бикини на 52 години (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трик од искусните: Како да ја сочувате свежината на лебот

Слободен печат

Теорија на заговор: Хари не е таткото на детето на Меган?

Слободен печат

Авторката на „Хари Потер“ објави нова бесплатна онлајн книга за децата во карантин

Слободен печат

Одлична идеја за денешниот ручек – Пилешко во сос од павлака (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бочели: Целото мое семејство имаше коронавирус, тоа беше ужасно – ние имавме среќа!

Слободен печат

Се избричил првпат по 10 години, неговата сопруга шокирана! (ВИДЕО)

Слободен печат