Апасиев: Ми се закануваат по живот, СДСМ прави обид за купување на пет пратеници

Апасиев обвини дека заканите доаѓаат од две структури, од кои едната, како што посочил самиот тој, е блиска до претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, односно до Агенцијата за разузнавање.

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, изјави дека според негови информации, СДСМ прави обид за купување на пет пратеници.

-Јас ги знам со име и презиме и детали. Тие се уценувани со станови во Скопје, а сумите се движат од 100 до 500 илјади евра, само да преминат во противничкиот табор. Сето ова е недозволиво во систем кој претендира да биде европски- соопшти Апасиев.

Лидерот на партијата „Левица“, Димитар Апасиев вели дека добил закани по живот за него и неговото семејство.

Апасиев обвини дека заканите доаѓаат од две структури, од кои едната, како што посочил самиот тој, е блиска до претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски, односно до Агенцијата за разузнавање.

Прочитајте и...  Сончево време со мала до умерена облачност

-Оваа закана доаѓа од еден пајташ од ИЕ 3. Јавно му порачувам дека не треба да ме бара, туку само уште еден збор да ми прати јас ќе го најдам за 24 часа. Кога нема систем да те штити должен си да се заштитиш– изјавил Апасиев.

Запрашан за неговиот постизборен статус на социјалната мрежа Фејсбук: „Џабе ни се лижете, сите ќе ве стреламе“, тој изјавил:

-Што напишав-напишав, нема потреба да се правдам, нека повели обвинителството- рече Апасиев.

Тој исто така порача дека не ги признава изборните резултати, бидејќи им биле украдени пратеници.

-Ова не беа избори, ова беше масакар. 10 милиони евра се истурија директно, 100 милиони евра наоколу. Опцијата беше да нема избори сред пандемија, час порано нели требаше да има избори, а после отидоа на одмор во Брајчино – истакна Апасиев.

Прочитајте и...  Битиќи-Дукс: Економската соработка се развива во позитивна насока

Поврзани вести

Шахпаска: Продолжуваме да ја подигнуваме јавната свест за ракот на дојка

Слободен печат

Драма во Германија: Автомобил удри во група луѓе, 12-годишно момче загина

Слободен печат

Мицкоски: Единствената порака на Заев е да не се крева паника во состојба кога имаме бројки кои покажуваат катастрофа

Слободен печат

Од понеделник граѓаните ќе можат да направат брзи тестови по цена од 1000 денари

Слободен печат

По невидената рецесија економијата на САД порасна за 33 отсто во третото тримесечје

Илинка Иљоска

Некои граѓани не ја есапат изолацијата: Прво отишол на тестирање, па низ град, па на матичен лекар, па позитивен резултат!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар