Американски научник создал АНТИ-СОЛАРНИ ПАНЕЛИ кои произведуваат струја во мрак (ВИДЕО)

Соларните панели, како што кажува и самото име, технички не работат ноќе, но калифорниски истражувач тврди дека нашол начин да произведува енергија долго по заоѓањето на сонцето. Џереми Мандеј, професор на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, работи на прототип од панели за кои вели дека би можеле да го прават тоа.

Иако соларните панели се ладни објекти насочени спрема сонцето за да ја апсорбираат светлината и да генерираат сила, панелите на Мандеј би работеле обратно: Неговите панели би се загреале и би биле свртени спрема ноќното небо.

„Обичниот соларен панел произведува струја преку сончевата светлина, што предизвикува појава на напон преку уредот и струја која тече. Во овие нови уреди се емитува светлина, па струјата и напонот одат во спротивен правец, но и понатаму правите енергија“, истакнал Мандеј.

Прочитајте и...  Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Ако проработат, панелите би можеле да задржат производство на енергија без потреба на складирање на вишокот на електрична енергија во соларните панели или да се потпираат на електраните на фосилно гориво.

Прототипови од овие панели веќе произведуваат 50 вати струја по четвртина метар, само околу 25 отсто од она што традиционалните соларни панели можат да го произведат во еден ден, така што се уште има ограничувања на кои треба да се работи пред изумот да проработи во целост.

Прочитај повеќе

„Шенон не сака да бега од вистината – таа умира“ – Пријател на славната актерка откри сè за нејзината борба со ракот

Слободен печат

Топ 10 најпопуларни имиња на кучиња за различни раси и големини

Слободен печат

Како до неодоливо и сочно месо – Маринада за месо на скара со која секое залче ќе има уникатен вкус!

Слободен печат

Анџелина Џоли на 16 и 44 години: Прашува на која слика е поубава (ФОТО)

Слободен печат

Том Хенкс сам го финансирал снимањето на неколку сцени од „Форест Гамп“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Трик на една мајка по кој плочките во бањата ќе ви блескаат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светот нема ништо да ви подари, верувајте ми – Ако сакате да имате живот, украдете го: Највредните цитати на Гијом Мисо!

Слободен печат

Хроно појадок: Зучини тава

Слободен печат

Хибискус: Моќна билка која го нормализира високиот притисок

Слободен печат

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат

Виц на денот: Туѓи грешки

Слободен печат

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат