Алијанса за Албанците поднесе пријави против Мерко за поткуп и масовно вработување во предизбоната кампања

Алијанса за Албанците поднесе пријави против Рамиз Мерко/Фото: Колаж на Слободен печат

Алијанса на Албанците поднесе пријави против кандидатот и градоначалник на Општина Струга од ДУИ, Рамиз Мерко и други функционери за прекршување на Избирниот законик, поткуп и масовно вработување во предизбоната кампања.

Сурија Рушити, шеф на изборниот штаб на Алијанса за Албанците во Струга денеска на прес – конференција информира дека пријави се пуштени до Основното јавно обвинителство, Државната изборна комисијат и Државната комисија за спречување корупција покрај за актуелниот градоначалник и кандидат за нов мандат од ДУИ, Мерко и за директорите на болницата во Струга, на Неврологија, на градинката „8 Март” и на јавните претпријатија „Водовод и канализација” и „Комунално”.

Правниот тим на Алијанса на албанците забележа масовно прекршување на Изборниот законик, масовни градежни активности, асвалтирање улици во сите населени места во Струга, со неквалитетен асвалт и со огромни финансиски малверзации, без документација. Се соочуваме со масовно вработување од локалните и централните институции без никаков критериум и документ со фиктивни или усни договори, обивини Рушити.

Очекува институциите да делуваат и после изборите на 17 октомври, прекршителите да одговараат.

– Апел до граѓаните да не подлегнуваат на купување на нивната воља и прекршителите да ги казнат на 17 октомври, нагласи Рушити.

Извор: МИА

Видео на денот