Актерот Нкути Гатва ќе новиот „Doctor Who“: Холивудската елита го поздрави изборот

Фото: Принтскрин - Инстаграм

Нкути Гатва ќе биде првиот афроамерински актер што ќе ја има главната улога во британската научнофантастична серија „Doctor Who“ преземајќи ја должноста од Џоди Витaкeр како 14. инкарнација на Господарот на времето, објави Би-би-си.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)


Претстојната епизода ќе го одбележи дебито на Нкути откако водителот Расел Ти Дејвис ја потврди веста во мај оваа година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mr.Shep (@customwho)


Деталите за улогата на Нкути се чуваат во тајност, но американскиот актер Нил Патрик Харис ги увери фановите дека 14-тиот доктор ќе испише историја.

 „Морам да го запознаам и да комуницирам со него, барем малку, бидејќи е прекрасен“, рече Нил зборувајќи за неговата средба со ѕвездата на „Sex Education“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TheQueerCouch (@thequeercouch)

„Тој ќе биде првиот геј доктор и супер кул, секси доктор“, додаде Нил Патрик Харис за „Variety“.

Впрочем, Нил не беше единствената голема ѕвезда што го пофали Гатва. Актерот Рајан Гослинг, со кој работеше на претстојниот филм за филмот „Барби“, неодамна го нарече 29-годишниот актер „најдобар“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ncuti Gatwa (@ncutigatwa)

„Тој што тој ќе ја толкува улогата на „Доктор Ху“ е највозбудливото нешто што се случува во моментов“, изјави популарниот актер.

За фановите на „Sex Education“ 29-годишниот Шкотланѓанец ќе биде дел од четвртата сезона .

Видео на денот