Ако вака играме, треба да се плашиме и од Косово (ВИДЕО)

Австрија доминираше во текот на целиот дуел и заслужено ги освои трите бода од пресметката на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Селекторот Игор Ангеловски после мечот истакна дека овој пораз е заслужен, но и дека не се загубени квалификациите.

Слободен печат/Арбнора Мемети

За него ова не е враќање во реалноста, а дури и австрискиот стратег Франко Фода не ја „отпишува“ нашата селекција од трката за една од првите две позиции кои водат на ЕП.

Формацијата 3-5-2, но дали треба да си дозволиме против така физички и брзи репрезентации како Австрија. Дефанзивците премногу се фокусираа на Арнаутовиќ, па им дадовме шанса, „слобода“ на нивните крила да ги користат шансите..

Ангеловски рече дека шансите за континенталниот собир 2020 не се загубени, освен квалификациите, тука е и втората алтернатива преку Лигата на нации и наредната година на крајот од март и полуфиналниот дуел на наш терен против Косово.

Прочитајте и...  Курти: Гренел се однесува како каубоец, евентуалниот договор во Вашингтон е сосема безвреден
twitter.com/NOCKOSOVO

Значи, само две победи ни се потребни за историско учество на евро шампионатот.

Ако не успеме преку квалификациите, тогаш фокусот ќе биде Косово кој има пак одличен старт во квалификациите и синоќа изненади со триумф на гостувањето кај Бугарија. Освен тоа Косово веќе 14 натпревари не знае за пораз, што е секако сериозно предупредување за нашите најдобри фудбалери. Не се поразени косовските играчи од 13 ноември 2017 година.

Сега во групата А Косово е на третата позиција со пет бодови, од три меча нема ниту еден пораз, и заостанува само еден бод зад водечките Англија и Чешка.

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат