Ангеловски: Потфрливме на физички план, не се загубени квалификациите!

Селекторот Игор Ангеловски смета дека овој пораз е заслужен, но не значи дека ќе ја наруши и атмосферата меѓу играчите.

Шансите за пласман на Европското првенство 2020 не се загубени, има и бараж преку Лигата на нации. Се додека има шанси, ќе се борат популарните „рисови“.

Слободен печат/Арбнора Мемети

– Верувам во фудбалерите, верувам дека се овие најдобрите во досегашната историја, но не се согласувам дека се загубени квалификациите. Не сме далеку од второто место, заостануваме само три бода, не се предаваме.

На физички план потфрливме, моравме да бидеме максимално подготвени, потфрливме. Не натрча противникот, до пеналот физички париравме, после паднавме целосно. Голем хендикеп е тоа што загубивме од фаворитите на домашен терен – изјави Ангеловски после мечот.

Прочитајте и...  Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП
Слободен печат/Арбнора Мемети

За него ова не е враќање во реалноста, порази од две поквалитетни селекции, против Полска несреќно, а  овој пораз од Австрија е заслужен. Ќе се обидат да го надополнат ова на гостинските дуели.

– Противникот вечерва имаше многу повеќе ситуации за реализација, Димитриевски беше одличен. За позитивен резултат мислам дека требаше да притиснеме кога водевме 1:0, но не ги искористивме шансите преку Пандев и Несторовски – додаде Ангеловски на прес конференцијата.

Прочитај повеќе

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат