12 C
Скопје

АХВ: Повлечена и уништена пратка од отровниот сусам од Индија

Како контакт точка за Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни (Rapid Alert System for Food and Feed) на ЕУ, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ)  добила три нотификации за увоз на небезбеден сусам по потекло од Индија, во кој е утврдено присуство на резидуи од пестицид – етилен оксид.

– По приемот првата нотификација во септември лани, инспекциските служби на Агенцијата, извршија вонредна контрола кај увозникот, а 280 килограми сусам се повлечени од промет и безбедно поништени на депонијата Дрисла. За вториот случај, на 6 ноември лани, направена била контрола во магацините на увозникот на сусам за нашава земја и било утврдено дека небезбедните лотови од производот, наведени во нотификацијата, не се најдени во магацините – појаснуваат од АХВ за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  Филипче со двојна контрола врз издадените лекови

Вчера, српската агенција Танјуг, објави дека граничната фитосанитарна инспекција на Србија, вратила пратка од 17,8 тони сусам од Индија, поради присуството на етилен оксид во количина поголема од дозволеното. Хрватската агенција Хина, пак, јави дека Хрватска и другите европски земји со месеци се преплавени со контаминиран сусам увезен од Индија, кој го содржи канцерогениот пестицид етилен оксид.

 

Поврзани вести

Алармантно во Србија: 4.157 новозаразени од коронавирус, 16 починати

Слободен печат

Стапуваат на сила новите санкции на ЕУ против четворица руски граѓани

Слободен печат

Професорката Шерон Пикок од Кембриџ: Ковидот веќе не мутира толку брзо

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Слободен печат

До крајот на мај преку Ковакс ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Слободен печат

Заев и Николовски во офанзива против корупцијата: Нема веќе чување предмети во фиоки, да не ни се случуваат „Панами и Белизиња“

Лука Андреев

Остави Коментар