693 нови случаи на ковид-19, пријавени се 2 починати лица

Ковид-состојба во Северна Македонија / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство известува дека во последните 24 часа се направени 1480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на ковид-19: Скопје – 255, Битола – 49, Куманово – 44, Кавадарци – 42, Охрид – 32, Прилеп, Велес и Струмица – по 27, Тетово и Штип – по 24, Гевгелија и Радовиш – по 20, Гостивар – 16, Кочани и Делчево – по 12, Неготино – 10, Кичево и Струга – по 8, Ресен – 7, Крива Паланка и Берово – по 5, Свети Николе и Валандово – по 4, Кратово – 3, Виница, Богданци и Демир Капија – по 2, Пробиштип и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (693), регистрирани се 170 реинфекции.

Регистрирани сe 827 оздравени пациенти од: Скопје – 431, Струмица – 56, Битола – 49, Куманово – 39, Прилеп – 30, Тетово – 28, Велес – 23, Кавадарци и Гевгелија – по 21, Штип – 20, Гостивар и Кичево – по 17, Неготино и Ресен – по 15, Радовиш – 14, Кочани – 6, Валандово – 5, Богданци – 4, Крива Паланка, Кратово и Демир Хисар – по 3, Свети Николе и Виница – по 2, Македонски Брод, Струга и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (77 г) и Богданци (77 г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“ не се регистрирани починати лица.

Направени се 1480 теста преку: ИЈЗ – 199, ЦЈЗ Скопје – 80, ЦЈЗ Битола – 64, ЦЈЗ Прилеп – 16, ЦЈЗ Тетово – 35, ЦЈЗ Куманово – 55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 143, Жан Митрев (Филип Втори) – 15, Авицена – 26, Биотек – 68, Систина – 47, лабораторија Лаор – 9, Синлаб – 7, Ремедика – 11, Плодност – 5, Генеа – 7, Никоб Лаб – 41, ВФВ Медикал – 3, Ели Медика Плус – 6, Ројал Медика – 4, Спектра – ММ – 3, Рапид Лаб – 3, Жан Митрев Струмица – 1, Нова Лаб Дијагностика – 1, Рамус – 8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 623.

Досега во земјата се направени вкупно 2 131 728 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333 360, бројот на оздравени пациенти е 319 717, на починати е 9400, а бројот на активни случаи изнесува 4243.

Видео на денот