33.8 C
Скопје

Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик.

„Лагуна“ на корицата од книгата го најавува Андоновски како „современ класик на македонската книжевност“, повикувајќи се на предговорот на руското издание, за кое авторот лани беше во номинација за Толстоевата награда, а каде стои: „Без сомнение, Андоновски може да се нарече гениј, жив класик и книжевен џин, а романот може да се споредува со делата на Умберто Еко и Милан Кундера“.

„Лагуна“, според ексклузивен договор, ќе ги објави и сите други романи на Андоновски во следниве години.
Паралелно, во Скопје, во издание на „Три“, се појави и второ издание од најновата книга раскази на авторот, „Припитомување на кучката“.

Поврзани вести

ВИДЕО | Василевска: „Златна рамка“ е ретка можност да се видат сите најнови македонски филмови

Слободен печат

Летен фестивал на книгата – лето со мирис на книги

„Вандализам против современата ликовна уметност“: Муралот „Човекот од Струга“ покриен со билборд

Слободен печат

ВИДЕО | Русе Арсов: Ова лето МКЦ ќе понуди богата програма

Слободен печат

Милица Стојанова, бард на македонското глумиште: Немав право на слабост, се борам со своите внатрешни лавиринти, но имам многу љубов кон животот!

Јасмина Кантарџиева Димков

ВИДЕО: Манчевски го најави новиот филм-снимањето почнува на шести јули

Остави Коментар