Здравствените власти предупредуваат дека Јапонија е пред најсериозната ситуација од почетокот на пандемијата

EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Јапонија се соочува со најсериозната ситуација од почетокот на пандемијата на ковид-19, изјави денеска главниот советник на владата за медицински прашања Шигеру Оми.

Градот домаќин на Олимпијадата вчера регистрираше 3177 нови случаи на коронавирус, што е рекорден број, втор ден по ред. На национално ниво, случаите по првпат го преминаа прагот од 9500 заразени.

– Најголемата криза е тоа што општеството не го разбира ризикот, рече Оми пред парламентарната комисија. Тој ја повика „владата да испрати посилна и појасна порака“.

Оми рече дека вакцинациите можат да го спречат ширењето на вирусот, но многу други фактори се закануваат да предизвикаат зголемување на инфекциите. Меѓу нив се многу заразна Делта варијанта, исцрпеност на општеството од ограничувања, како и Олимписките игри. Само 26,5 проценти од Јапонците досега се целосно вакцинирани.

Видео на денот