„Војна на цитати“ во Албанија, Љуљзим Баша со изјава на Зоран Заев се огласи на Твитер (ФОТО)

По изјавата на претседателот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша, дека со неотварањето на преговорите Европа го одби Еди Рама, а не Албанија и оти неговата земја според примерот на Македонија треба да оди на предвремени избори, албанскиот премиер му „отвори војна“ со цитати на лидерот на тамошната опозиција.

Рама на неговиот профил на Фејсбук преку целиот вчерашен ден објавуваше фотографии со цитати на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на италијанскиот премиер Конте, на германската канцеларка, Ангела Меркел наспроти фотографијата на Баша. Тој и денеска продолжи да го цитира Жан Клод Јункер.

На истиот начин на Рама му возврати и неговиот политички противник Љуљзим Баша. Но тој избра да цитира изјава на нашиот премиер, Зоран Заев за предвремените избори по одлуката за неотварањето на преговори.

Прочитајте и...  Флојд бил тепан и на задното седиште од полицискиот автомобил (ВИДЕО)

Лидерот на албанската опозиција на Твитер објави фотографија на македонскиот премиер на која стои и неговиот цитат на албански јазик: „Организирање на фер предвремени избори. Избори на кои вие граѓаните ќе донесете одлука и потврда за патот по кој треба да продолжи нашата земја”, стои на објавата на Баша.

PA KOMENT

Publiée par Edi Rama sur Lundi 21 octobre 2019

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Бутел во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, ќе учат според нови правила

МИА Агенција

Сè уште е рано за отворање на границите

Слободен печат

Катар ќе инвестира 19 милијарди долари во изградба на 100 танкери

Слободен печат

По девет седмици, олабавување на мерките и во Москва

Слободен печат

Филипче: Задолжително носење маски заради асимптоматските носители на вирусот

Слободен печат