Во борбата со новиот ковид бран, Иран ја одобри руската и американската вакцина

Иранско знаме / Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Иранска влада ја одобри употребата на вакцините против ковид-19 од американската компанија „Џонсон и Џонсон“, изјави денеска висок функционер, додека Исламската република се бори со петтиот бран на инфекција, пренесува Ројтерс. 

Соопштението доаѓа осум месеци откако врховниот лидер Ајатолахот Али Хамнеи го забрани увозот на вакцини произведени во Соединетите држави и Велика Британија – иако Иран оттогаш увезува вакцини развиени од западни компании, но произведени на друго место.  

Администрацијата на претседателот Ебрахим Раиси е под политички притисок да го прошири опсегот на вакцини, бидејќи бројот на заразени расте во најсмртоносниот бран досега.  

„Одобрена е една доза од вакцината „Џонсон и Џонсон“, изјави шефот на иранската Агенција за храна и лекови, Мохамад Резу Шанехсаз. Тој не кажа каде ќе се произведуваат вакцините ниту пак ја коментираше нивната забрана.  

Во јануари, Хамнеи и забрани на владата да увезува вакцини против Ковид-19 од САД и Велика Британија, велејќи дека двете земји се „несигурни“. 

Шанехсаз рече дека руската вакцина Спутник е исто така одобрена во една доза. 

„За среќа, кошницата со вакцини против корона регистрирани во Иран стана многу разновидна и голема“, додаде тој.  

Иран се обидува да ја забрза вакцинацијата со увезени дози-вклучително и Спутник V, индискaта вакцина Коваксин, произведен од Брат Биотек, Оксфорд / АстраЗенека, развиен од Британија и произведен од руската група Р-Фарм, и АстраЗенека-СКБио, произведени во Јужна Кореја.  

Иран, исто така, ја користи својата вакцина COVIran Barakat. Министерството за здравство соопшти дека 13 милиони од 83 милиони жители биле целосно вакцинирани. Вкупниот број на заразени лица во Иран досега е 5,378,408, а Иран е земјата на Блискиот Исток најтешко погодена од ковид-19. 

Видео на денот