8 C
Скопје

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

Албанија има капацитет за правење до 500 тестови дневно. Засега не се дозволува тестови да се прават во приватни клиники.

Во Албанија носењето заштитни маски и во затворени простории станува задолжително, изјави министерката за здравство Огерта Манастирлиу при посетата на Здравствен дом во Тирана, каде амбулантски се лекуваат пациенти заразени со Ковид-19, а нивната состојба ја следат матични лекари.

Таа исто така рече дека ќе бидат казнети сите оние лица кои нема да носат заштитна маска.

-Со одлука на Техничкиот комитет на експерти, онака како што тоа го направивме во јавниот превоз или активности со висок ризик, сега ќе бидат задолжителни за сите во затворен простор. Ќе биде една поголема одговорност на сите граѓани, да носат заштитни маски насекаде во затворено. Сите оние лица кои нема го почитуваат тоа ќе бидат казнети.Здравјето нема цена,посочи Манастирлиу.

Прочитајте и...  Фејсбук објави војна на дезинформациите за вакцините за ковид-19

Таа ги отфрли обвинувањата на опозицијата дека во земјата нема доволно тестови.

-Има доволно тестови и епидемолошката состојба се следи внимтелно.Апелирам до граѓаните да бидат посовесни во потувањето на препораките,рече таа.

Албанија има капацитет за правење до 500 тестови дневно. Засега не се дозволува тестови да се прават во приватни клиники. Најавено е отворање нова лабораторија со над илјада тестови дневно.

Послениот месец во Албанија секојдневно се регистрираат висики двоцифрени бројки а завчера за првпат беше регистрирана и троцифрена бројка. Дел од епидемиолозите бараат враќање на полицискиот час за викенд.

Поврзани вести

Некој го прекрстил Царот Лазар во Јован Милостив на фрескоживописот во манастирот Свети Јоаким Осоговски

И.И.

Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2021 година се сведува на расфрлање на пари за непродуктивни цели

Слободен печат

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Чешка повторно ги отвори баровите, рестораните и продавниците

Слободен печат

Жестока дебата – Жерновски кон Јанушев: Мицкоски пет дена се крие за лагата дека во Софија ни се распарчува државата

Слободен печат

Жерновски: Правиме сè за да не дојде до вето, не знам до каде е спремна да оди бугарската страна

Слободен печат

Остави Коментар