Вкусна овошна тестенина со мед, банани и ореви - Слободен печат
ЕспресоХрана

Вкусна овошна тестенина со мед, банани и ореви

Пробајте ги овие благи, освежувачки тестенини со овошје.

Тестенината не мора само да се подготвува со сосови и месо, туку може да се јаде и со овошје и ореви.

 

Потребно ви е:

– 200 гр тестенини

– 3 лажици презла

– 1 лажица мед

– ½ лимон (сок)

– 100 гр малини

– 1-2 банани

– 1 портокал

– 100 гр сецкани ореви

– масло

 

Подготовка: Тестенината сварете ја, а презлата пропржете ја на масло. На исцедените тестенини додадете ја пржената презла. Додадете сецкан орев, на коцки исецкан портокал и банана која сте ја испрскале со сок од лимон. Додадете мед. Малини и се помешајте. По желба засладете уште. Украсете со тркалца портокал и уживајте.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close