ВИДЕО: Веќе седум дена илјадници Полјаци го искажуваат својот револт против забраната за абортус

„Call on me“ стана химна на протестите.

И покрај рекордните бројки со новозаразени од коронавирусот во Полска, одлуката на полскиот суд за дополнително ограничување на веќе рестриктивните прописи за абортус, со денови е мотив за граѓаните да излезат на масовни протести. И денес илјадници Полјаци ги искажуваат својот револт против оваа одлука. Многумина од нив влегоа и во црквите, по што полицијата ги предупреди демонстрантите да не напаѓаат верски објекти.

„Пекол за жените“, „Доста ни е“, „Одете по ѓаволите“, „Абортуси без граници“,“ Рацете ти се крвави“,“ Вистинската жена е заедничка работа“,“ Владата не е бременост, може да се отстрани како и „Ова е војна“, се дел од пораките на транспарентите со кои и жени и мажи ги носат на демонстрациите.

Во парот во Краков, демонстрантите нанижа редови на црна облека во знак на протест против одлуката на судот во Полска која дозволува само абортуси по инцест, по силување или во случај да се загрози животот на мајката која важи на национално ниво.

 

Прочитајте и...  Јавното обвинителство со детали за смртта на осумгодишното дете во Неготино

Корисниците на Твитер пишуваат дека песната на Ерик Прајдс „Повикај ме“ или „Call on me“ стана химна на протестите.

Масовните, претежно мирни, протести во Полска започнаа минатиот четврток, по судската одлука според која „Уставот не дозволува абортус поради абнормалности на фетусот“.

Кај нас, уште кон крајот на септември рестриктивните закони за абортуст во Полска, Литванија, Малта и Словачка, невладината организација Глас против насилство ги нарече перверзни и обесхрабрувачки за жените кои бараат прекин на бременост.

„Здравствената криза предизвикана од пандемијата со ковид-19 за милиони жени го зголеми ризикот од сексуално насилство и недостапна контрацепција и им го ограничи пристапот до безбеден абортус. Мерките на карантин придонесоа клиниките да се затворат или да работат со ограничени капацитети. Жените од земјите со рестриктивни закони за абортус не можеа да патуваат во соседните земји со либерални закони за да направат абортус бидејќи границите беа затворени додека, пак, пристапот во болнички услови беше ограничен со што за милиони жени прекинот на бременоста стана трка со пречки или невозможна мисија“ коментираа од невладината.

Прочитајте и...  Министерството на Груби ја занемари двојазичноста на официјалната веб-страница

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар