7.9 C
Скопје

ВИДЕО: Три години глумат редари на паркингот на Клинички, наплаќаат пари, а полицијата не реагира

„Ало Клинички центар, дали знаете со вашиот паркинг што се случува“, прашува корисник на социјалната мрежа Твитер, кој објави видео на кое може да се забележи како неколку лица на своја рака „спроведуваат“ ред на паркингот.

Во описот на видеото кое се прошири на мрежите, тој додава дека паркингот е окупиран од група на луѓе на кои, како што вели, доколку не им се дадат пари, не ги отстрануваат своите возила, па оние кои се во мака можат да кружат и по половина час за да дојдат до слободно место. Следуваа низа реакции со повици надлежните веднаш да реагираат и да ги санкционираат измамниците.

Настанот го потврдија и од ЈП „Градски паркинг“, од каде велат дека со овој проблем се соочуваат со години. Според директорот Борче Јакимовски станува збор за лица на возраст од 25 до 40 години кои со сопствени возила заземааат слободни места, а на останатите возачи им бараат од 50 до 100 денари за да го тргнат својот автомобил.

– Проблемот се провлекува веќе три години, а ние континуирано поднесуваме пријави до полицијата. Денеска повторно реагиравме, а воедно издадов наредба „пајакот“ да ги таргетира нивните возила што ги зафаќаат паркинг местата, изјави Јакимовски за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  СДСМ: Пописот ќе се одржи на пролет, ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира граѓаните

Од МВР засега нема одговор дали постапиле по пријавата.

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар