ВИДЕО: Трајковски асистираше за голема победа на Хајдук против Динамо Загреб

фото: Robert Matić i Miro Gabela / Hajduk.hr

Денеска во 10 коло од најквалитетната хрватска фудбалска лига составот на Хајдук Сплит со 1:0 дома го совлада Динамо Загреб.

Единствениот погодок беше реализиран во 59 минута кога стрелаше екс играчот на Работнички, Емир Сахити.

Почна акцијата на домаќините од голманот Лучиќ кој го пронајде македонскиот репрезентативец Александар Трајковски (го играше целото второ полувреме), а овој со глава асистираше до Сахити кој ја затресе мрежата на гостите.

Кај „модрите“ од 62 минута настапи повратникот во екипата Аријан Адеми.

Хајдук Сплит е на првото место со 21 бод, два повеќе од второпласираната Риека, а на третата позиција е Динамо Загреб со 16, со напомена дека актуелниот шампион на Хрватска има еден меч помалку.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот