ВИДЕО: Славење во штабот на Алијанса, Таравари прогласи победа во Гостивар во прв круг

Гостивар / Фото: Слободен печат - Дестан Јонузи

Актуелниот градоначалник на Гостивар од редовите на опозициската Алијанса за Албанците, кој на овие избори ги бранеше боите на коалицијата Алијанса на Албанците-Алтернатива, поддржен и од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, прогласи победа во првиот круг на денешните седми по ред локални избори.

– Победуваме во прв груг со 55 осто освоени гласови, односно 16 илјади гласови од вкупно 31 илјади гласови на избирачи. Се надеваме дека ДУИ нема да направи некој криминал во општинската изборна комисија. Со сите записници ова се гласовите што се регистрирани. Им честитам на сите гостиварчани што го направија овој избор. Ние имаме уште еден мандат добиен во првиот круг, изјави Таравари.

Во штабот на Алијанса на албанците во Гостивар, нашата екипа на терен забележа големо славење.

Видео на денот