ВИДЕО: Ова не се виде во преносот – Новак Ѓоковиќ во славјето покажуваше глава, срце, па…!

фото: EPA-EFE/FAZRY ISMAIL

Новак Ѓоковиќ по 10 пат го освои „Австралија опен“, српскиот тенисер во неделата го совлада Гркот Стефанос Циципас со 3:0.

Ѓоковиќ се израмни по бројот на грен слем титули со Рафаел Надал, кој до вчера го држеше рекордот за најмногу трофеи на најголемите турнири.

– Ментална сила, срце и знаете третото нешто што го покажав – рече Новак на прес-конференцијата по освојувањето на титулата во Австралија.

Можеби на некои не му беше јасно што покажа српскиот тенисер, со оглед на тоа што не беше емитувано, но сега на социјалните мрежи се појави видео и на сите им е јасно.

Лани му беше одземена можноста по 10 пат да стане шампион на Австралија опен, но овојпат во Мелбурн се врати гладен, гладен за успех и доказ дека сè уште е на врвот.

ВИДЕО | Бојчев: Ѓоковиќ ја докажа големината

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот