ВИДЕО | Бојчев: Ѓоковиќ ја докажа големината

Спортски настани со Борјан Бојчев/ Фото Слободен печат

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера докажа зошто многумина го сметаат за најдобар на сите времиња. Тој со убедливи 3-0 успеа да го совлада Гркот Стефанос Циципас и со што дојде до 10-тата титула во Австралија опен.

Ѓоковиќ и Циципас приредија одличен натпревар кој иако заврши со убедлив резултат за Србинот, поразениот Циципас во последните два сета покажа дека може да му се спротивстави на шампионот.

Во светот на ракометот пак, исто така се одигра едно големо финале. Репрезентацијата на Данска стигна до нова титула на светски првак, откако со 34-29 ја совлада екипата на Франција.

Моќната Данска не им дозволи на Французите да им се доближат, постојано држејќи ја предноста од 2 или 3 гола.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот