ВИДЕО: Нов шок за Анадолу Ефес, што се случува со европскиот шампион?

Анадолу Ефес, шампионот во Евролига сезонава реди само порази/Фото: EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Актуелниот шампион во Евролигата од минатата сезона Анадолу Ефес има лош старт годинава со три максимални порази.

Во рамките од третото коло загубија Турците и од екипата на Лион-Вилбербан со резултат 75:73.

За Французите најефикасен беше Американецот Џонс со 16 поени, а на спротивната страна Србинот Мициќ доминираше со 24 поени.

Освен Лион, и Олимпиа Милано дојде до третата победа остварена пред своите навивачи против Макаби Тел Авив (83:72).

За Италијанците доминораше американскиот интернационалец Хол со 17 поени, а два коша помалку забележа неговиот сонародник Вилијамс во редовире на изралскиот тим.

И во другите мечеви славеа домаќините: Уникс Казан – Баерн 73:70, ЦСКА Москва – Зенит Петерсбург 77:67, Алба Берлин – Фенербахче 84:70 и Баскониа – Панатинаикос 81:79.

Видео на денот