ВИДЕО: Мароко во пријателски меч го урна Бразил пред 65.000 гледачи

фото: EPA-EFE/Jalal Morchidi

После историското четврто место на Светското првенство во Катар, фудбалерите на Мароко уште еднаш го одушевија фудбалскиот свет.

Мароканците со конечен резултат 2:1 на домашен терен пред 65.000 илјади гледачи во пријателски натпревар го совладаа Бразил.

Африканската селекција стекна предност во 29 минута со погодокот на Софиан Буфал.

За јужноамериканската репрезентација израмни Касемиро во 67 минута, а конечниот епилог беше поставен во 79 минута кога стрелаше Абделхамид Сабири.

На 28 март Мароко ќе одигра уште еден контролен меч, овојпат во Мадрид против Перу, додека Бразил во септември ќе ги започне квалификациите за СП 2026 дома против Боливија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот